Acil Servis çalışanlarına yönelik şiddetin sonu gelmiyor.

2.03.2016

 

Sağlıkta şiddet kötü yüzünü bir kez daha gösterdi. Son olay, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisinde gerçekleşti.

Acil Tıp asistanı Dr.Veysel Avcı , hasta yakınlarının sözlü ve  fiziksel şiddetine maruz kaldı.

29.02.2016 tarihinde trafik kazası ile Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisine getirilen bir hastanın GKS 15 idi. Hastaya hemen müdahale edildi. Beyin CT sonucu subdural kanama tespit edildi. Beyin Cerrahisi,  yoğun bakım gerektiğini bildirdi. Yer olmadığı hasta yakınlarına söylendi. Bunun üzerine hasta yakınları Acil Servis asistanımız Dr. Veysel AVCI’ya defalarca sözlü şiddet uyguladılar.

Başka bir yerde hasta için uygun yer bulundu. 112 Ambulansı ile hastanın nakli yapılırken. Hasta yakınları asistanımızın üzerine çullandılar. Sözlü fiziki şiddet burada da devam etti.

Ülke ve insana daha sağlıklı bir gelecek sunmak adına “her zaman, her yerde, her koşulda” ter döken Acil Sağlık çalışanlarımızın huzuru ve güvenliğinin her şeyin başında geldiği,  gerektiği artık bilinmelidir. Gece gündüz 24 saat çalışan meslektaşlarımıza yapılan bu saldırı hiçbir kelime ile ifade edilemeyecek kadar seviyesiz ve insanlık dışıdır.

Nedeni ne olursa olsun hiçbir gerekçe, şiddeti ve kaba kuvveti meşru kılamaz. Bilinmelidir ki, hakaret ve şiddet hiçbir şekilde hasta hakkı değildir.

Şiddet bir hak ve hizmet talep etme yöntemi değildir. Şiddet ilkel toplumların dili olup modern ve medeni dünyamızda yer almamalıdır.

Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) olarak her an ölümle burun buruna gelen, hayat kurtarma mücadelesi verirken şiddete maruz kalarak bir yandan da hayatlarını kaybetme riskiyle görev yapan tüm sağlık çalışanları adına son derece endişeliyiz.

Doktor arkadaşımıza yapılan bu insanlık dışı davranışı şiddetle kınıyoruz.

Toplumsal şiddetin boyutlarının yansıması olarak sağlık alanında ortaya çıkan bu tür menfur olayları gerçekleştirenlerin yargı önünde hesap vermelerini büyük bir sabırsızlıkla beklemekteyiz.

Bu tür saldırılara karşı Sağlık Bakanlığı’nın ve hükümetin acilen caydırıcı tedbirler almasını bir kez daha talep ediyoruz. 

Görülmektedir ki bugüne kadar alınan tedbirler ortaya konulan uygulamalar sağlıkta şiddetin önlenmesi için yeterli olmamıştır.

             Saygılarımla

      Prof. Dr. Başar CANDER

Acil Tıp Uzmanları Derneği ( ATUDER)

       Yönetim Kurulu Başkanı                                                     

YAZARLAR


AYIN MAKALESİ