Babalar Günü Kutlu Olsun.

19.06.2021

Babalar Günü Nasıl doğdu; Bir Amerikan iç savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmişti.
 
Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir. Ülkemizde her yıl Haziran ayının üçüncü pazarı babalar günü olarak kutlanmaktadır.
 
Hayata gözlerimizi açar açmaz bizi sevgisiyle karşılayan, merhametle ve sabırla bizleri yetiştiren, bize tüm bildiklerini öğreten, hayata adım atarken elimizden tutan, iyi ve kötü zamanlarda ne söyleyeceğini bilen, her gün öğrettikleriyle bizi şaşırtan, yaşlandıkça hayatımızı daha iyi hale getirmek için ne kadar çok fedakarlık yaptığını daha iyi fark ettiğimiz kişidir BABA.
Tüm babalarımızın bu özel gününü kutlar, ebediyete intikal etmiş tüm babalarımıza da Allah'tan rahmet dileriz.
Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) Yönetim Kurulu
 
YAZARLAR


AYIN MAKALESİ