14 Mart Tıp Bayramı Kutlu olsun.

14.03.2023

 14 Mart 1927 Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’nin kuruluş tarihidir ve aynı zamanda 1915’te İstanbul’un işgal edilmesi üzerine tıp fakültesi öğrencilerinin İngilizlere karşı organize olarak protesto düzenledikleri tarihidir. Bu hareket işgalcilere karşı ilk organize protesto olarak tarihteki yerini alır. 1937 yılından bu yana da 14 Mart Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır.
 
Sağlıklı bir yaşam için tüm senenin tüm günlerinin yirmidört saatinde; hafta sonlarında, yaz tatillerinde, resmi ve dini tatillerde, afetlerde, salgınlarda hiç durmadan her insanın temel hakkı olan sağlığı ulaştırmak için mesai yapan bu kahramanlar ordusu sağlık çalışanları en ulvi makamları, en kıymetli takdirleri emekleriyle fazlasıyla hak etmektedirler.
 
Bu sağlık kahramanları bu kadar kıymetli vazifelerini bu denli özveri ile yaparlarken çok sayıda hak etmedikleri her nevi şiddete uğramak, özlük haklarından kısıtlanmak, acil servislerde aşırı yoğun fakat acil olmayan hastalarla uğraşmak gibi önlenebilir zorluklarla karşılaşmaktadırlar.
 
Bugüne kadar ülkemizin sağlık hizmetinde bulunup emek verenlerden vefat etmiş olanlara rahmet, hayatta olup emekli olanlara uzun ömürler, çalışmaya devam edenlere başarılar diliyoruz. Ayrıca vazifeleri başında hunharca katledilen meslektaşlarımızı tekrar minnetle anıyor, yakınlarına sabır diliyoruz.
 

​B​aşta Acil Tıp çalışanları olmak üzere tüm sağlık çalışanları meslektaşlarımızın 14 Mart Tıp Bayramını kutluyor, meslek hayatlarında mutluluklar diliyoruz.

Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER)  
 
YAZARLAR


AYIN MAKALESİ