68. İleri Kardiyak Yaşam Desteği Kursu (İKYD) Rize genel bir değerlendirme

25.04.2024

68. İleri Kardiyak Yaşam Desteği Kursu (İKYD), 20-21 Nisan 2024 tarihinde Türkiye'nin en donanımlı simülasyon merkezlerinden Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Simülasyon Merkezi'nde RTEÜ Tıp Fakültesi Acil Tıp A.B.D Başkanı Prof. Dr.  Özlem BİLİR, Dr. Öğr. Üyesi Gökhan ERSUNAN, Uzm. Dr. Murat YAZICI, Uzm. Dr. Ensar TOPALOĞLU, Rize Devlet Hastanesi Acil Kliniği’nden Uzm. Dr. İsmail ATAŞ, Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Kliniği’nden Doç. Dr. Erdal TEKİN, Doç. Dr. Ali GÜR Dr. Öğr. Üyesi Fatma TORTUM ve İKYD Kursumuzun koordinatörü ve ATUDER Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep ÇAKIR 'ın katılımı ile başladı.

Bu kursumuza çoğunluğu Rize olmak üzere İstanbul, Samsun, Erzurum ve Karaman gibi illerimizden gelen toplam 30 kursiyer katıldı. Acil tıp, aile hekimliği ve adli tıp branşlarından akademisyen ve asistan hekimler katılım sağladı.

İleri Kardiyak Yaşam Desteği Kursları (İKYD), devam zorunluluğu olan, iki günlük hem teorik hem de simülatörler üzerinde pratik eğitimleri olan ve kursun sonunda yapılan sınavda, sadece başarılı olanlara sertifika verilen bir programdır.  İleri Kardiyak Yaşam Desteği (İKYD) kursunda, temel yaşam desteği uygulamaları, ritim tanıma, hava yolu uygulamaları, EKG değerlendirme, laringoskop, otomatik eksternal defibrilatör uygulamaları, senaryolarla uygulamalar yapılmıştır.    

Kursun birinci günü, Kurs Öncesi Değerlendirme Testi yapıldı, sonrasında Temel Yaşam Desteği (teorik eğitim, pratik eğitim), Havayolu, İleri Kardiyak Yaşam Desteği ve Yenilikler, Kardiyovasküler Farmakoloji, Myokard Enfarktüsü, Disritmiler, ölümcül disritmiler ve elektriksel tedavileri ve uygulamalı eğitimlerimiz yapıldı.

Kursun İkinci gününde Yeniden canlandırmada özel durumlar dört konu başlığı altında anlatıldı. Bunlar Gebelik, Travma, Astım, Toksikolojik aciller, anafilaksi, boğulma, donma, Elektrik ve Yıldırım çarpmasında resüsitasyondu. Ek olarak Acilde trombolitik kullanımı hakkında bilgi verildi.

Son olarak da resüsitasyonun etik ve yasal yönü anlatıldı. Daha sonra kursiyerler tek tek uygulama odalarına alınarak sınava tabi tutuldular.  Kurs sonrası son değerlendirme testi uygulandı. Yapılan hesaplamalar sonucunda belli bir baraj puanının üstünde not alanlara başarı belgeleri, altında kalanlara ise katılım belgeleri basıldı.

Ardından sertifika töreni ve kapanışa geçildi.  

Önce aşağıda isimleri yazılı kurs eğitmenlerimize belgeleri takdim edildi.

 • Prof. Dr. Zeynep ÇAKIR, 
 • Prof. Dr. Özlem BİLİR, 
 • Doç. Dr. Erdal TEKİN,
 • Doç. Dr. Ali GÜR,
 • Dr. Öğrt. Üyesi Gökhan ERSUNAN,
 • Dr. Öğrt. Üyesi Fatma TORTUM,
 • Uzm. Dr. Mümin Murat YAZICI
 • Uzm. Dr. Ensar TOPALOĞLU,
 • Uzm. Dr. İsmail ATAŞ,
 • Arş. Gör. Nurullah PARÇA
 • Arş. Gör. Gülcan Nur YILMAZ

Daha sonra da başarı ve katılım belgesi alan tüm kursiyerlerimize belgeleri verildi.

68. İleri Kardiyak Yaşam Desteği Kursu (İKYD) gerçekleştirilmesinde başta Acil Tıp Uzmanlar Derneği (ATUDER) Başkanı Prof. Dr. Başar CANDER olmak üzere ATUDER Başkan Yardımcısı ve kurs direktörümüz Prof. Dr. Zeynep ÇAKIR'a teşekkür ederiz. Ayrıca Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğü, Tıp Fakültesi Dekanlığı, Acil Tıp A.B.D Başkanı Prof. Dr. Özlem BİLİR, Rize Devlet Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. İsmail ATAŞ, diğer öğretim üyeleri ve uzmanlara teşekkür ederiz.

Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) Yönetim Kurulu

Fotoğraf albümüne bakmak için tıklayınız

Kursumuzda “Eğitmen” sertifikası almaya hak kazanan Arş. Gör. Dr. Gülcan Nur YILMAZ’ı ayrıca tebrik ederiz.

KURSUMUZU İLK ÜÇ SIRADA BİTİRENLER

Kurs Birincisi 

Dr. RABİA GÖNÜLTAŞ Acil Tıp Asistanı Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp AD

Kurs İkincisi 

Dr. AHMET ÇELİK Acil Tıp Asistanı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp AD

Kurs Üçüncüsü (1)

Dr. MERYEM KAÇAN Acil Tıp Asistanı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp AD

Kurs Üçüncüsü (2)

Dr. ONUR BOZDAĞ Acil Tıp Asistanı Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp AD

Kurs Üçüncüsü (3)

Dr. NİSA MINDIZ Acil Tıp Asistanı Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp AD

Kurs Üçüncüsü (4)

Dr. MURAT KURTULMUŞ Acil Tıp Asistanı Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp AD

 

 

YAZARLAR


AYIN MAKALESİ