Acilin Öyküsü 2016 Yarışma sonuçları açıklandı.

19.05.2016

Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) olarak bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Acilin Öyküsü 2016 Yarışmamız sonuçlandı.

Derceye giren eserler ve yazar isimleri aşağıdadır.

Acil Tıp uzmanları Derneği (ATUDER) olarak,

Bu yarışmamıza eser gönderen ve dereceye giren tüm yazarlara ilgilerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.

İrtibat için  Telefon Menderes Hazır   : 0312 426 12 14   GSM: 0544 835 92 70 

  Acilin Öyküsü 2016 Kitap

Birinciler

“Ülke Ülke Dolaşan Şarapnel” adlı öyküsüyle Sayın  FATİH SAĞLAM

“Bu Dünyadan Bir Deniz Geçti” adlı öyküsüyle Sayın AYNUR EĞİTMEN

 

İkinciler

“Ağabeyimin Sesi” adlı öyküsüyle Sayın EŞREF KARADAĞ

“Nergis” adlı öyküsüyle Sayın NESLİHAN ARSLAN

 

Üçüncüler

“Zeynep” adlı öyküsüyle Sayın FAHRİ YILMAZ

“Kar Kesiği” adlı öykü­süyle Sayın YASİN MORTAŞ​

 

Takdim

Her insan farklı bir dünyadır. Yaşadıkları olaylar insanlara farklı bakış açıları kazandırır. Elde edilen tecrübeler yeni ufuklar açar. Bu tecrübelerin sentezi ileri doğru yol alırken insanlığa yol gösterir. Birçok pozitif ilme tecrübelerin çok önemli katkıları ol­muştur. İnsanların farklı deneyimler yaşadığı önemli yerlerden birisi de acil servislerdir. Yıllık başvuru sayılarına baktığımızda toplumun her kesiminden insanın bir şekilde acil servislerde yollarının kesiştiğini görebiliyoruz. Farklı bir âlemdir acil servis­ler. Kişilerin beklentileri farklıdır, duyguları farklıdır, bulunduğu yerler farklıdır burada. Her şey farklı olsa da acil servisler duy­guların doruk noktaya ulaştığı ortak yaşam alanlarıdır aynı za­manda.

Acil serviste doktorlar vardır, hemşireler vardır, sağlık me­murları vardır, sekreterler vardır; hastalar ve hasta yakınları vardır, güvenlik birimleri vardır. Yirmi dört saatin her diliminde acil serviste yaşamın bir parçası vardır. Bu kadar stresli, riskli, bilinmeyenlerle dolu yaşam alanlarında birbirimizi anlamaya, olaylara farklı yönlerden bakmaya daha çok ihtiyacımız var. Ya­şanan sorunların temelinde belki de bu farklı bakış açılarını ge­liştiremememiz yatıyor.

Birçok insanın yaşantısında acil servisler unutulmaz duygu­ların, olayların yaşandığı yerler olmaya devam ediyor. Buralar­da yaşadığımız hikâyeleri anlatıyoruz dilimiz döndüğünce ama yaşadığımız şeyleri ifade edebilmenin diğer güzel bir yolu da kâğıda, kaleme dökmek. Bu çalışmamızla yazarak acil servislerin her bir paydaşının yaşadığı tecrübeleri iletmesini, bu şekilde de­ğişik bakış açılarıyla yaşanan olayların acil servis sorunlarına bir nebze de olsa katkı vermesini sağlamak istedik. Geçen yıl yaptı­ğımız çalışma çok ilgi gördü ve yaşanılan tecrübelerin aktarılma­sı, duyguların yazıya dökülmesi sorunların çözümü için bir umut ışığı hâline geldi. Bu yıl geçen yıldan kazandığımız deneyimle daha farklı bir konuma geldik. ATUDER olarak acil servislerin insan hayatındaki önemini anlatmayı bir hedef olarak görüyor, çalışmamızı da bu amaca hizmet eden sosyal bir sorumluluk bi­linciyle ortaya koyuyoruz. Elimize ulaşan birbirinden etkileyici öyküler bizlere önemli bir katkı sağladı. Çalışmamızı acil servis konusunda gerekli düzenlemeleri yapmakla yükümlü olan bi­rimlere de ulaştırarak faydalanmalarını arzu ediyoruz.

Hep sıra dışı olduk, hep farklı projeler ürettik, hep lider olduk ve başkaları hep arkamızdan geldi. Bu çalışma da ATUDER’in far­kını ortaya koyan bir çalışma oldu. Hastalarla ve hasta yakınla­rıyla aynı gemide olduğumuzu gösteren bu proje, istikrarla daha iyiye gitmemiz için atılan dev bir adımdır.

Bu güzel çalışmaları birlikte yaptığımız başta fikir öncüsü olan Prof. Dr. Cengiz Yakıncı hocamıza ve çok değerli jüri üyelerimize acil camiasına katkılarından dolayı teşekkür ediyor, kitabın acil servislerde birlikte aynı zorlukları yaşayan her kesimden insanın ortak dili olmasını diliyorum.

 

ATUDER Yönetim Kurulu Başkanı

Prof. Dr. Başar CANDER

 

Kitabı satın almak için tıklayınız.

YAZARLAR


AYIN MAKALESİ